Objevila se u vás doma plíseň? Nebojte se, určitě nejste jediní a není se za co stydět. Tam, kde je vlhko a málo se větrá, má plíseň ideální podmínky. Vyrobte si proto domácí přípravek, se kterým ji odstraníte raz dva.
Plíseň škodí zdraví
Jestliže na zdi objevíte černé nebo zelené skvrny, je to plíseň. Občas ji můžete v místnosti cítit i hned poté, co do ní vkročíte. Tvoří se hlavně na vlhkých zdech a na místech, kde pořádně neproudí vzduch. Kromě toho, že je nevzhledná, je také škodlivá pro lidské zdraví. Může u vás vyvolat kašel, problémy s dýcháním nebo dokonce astma. Víte, kde se plíseň objevuje nejčastěji? V koupelně, kuchyni a tam, kde je vyšší vlhkost.

Vyrobte si účinný domácí přípravek
V momentě, kdy objevíme plíseň na zdi, nemusíme ihned běžet do obchodu pro drahé přípravky. Ten si totiž můžeme vyrobit i doma. A přitom nás vyjde levněji než kupovaný. Co takhle smíchat jedlou sodu s octem? Ocet a jedlá soda tvoří osvědčenou dvojici, která funguje překvapivě dobře. Ocet působí jako přírodní dezinfekce a ničí bakterie i plísně. Jedlá soda zase pomáhá odstranit skvrny a neutralizovat nepříjemný zápach.
Návod na výrobu domácího přípravku proti plísni
Do misky nalijte 200 ml bílého octa a přidejte dvě lžíce jedlé sody. Směs začne šumět, takže se nelekněte. Nalijte ji do rozprašovače, nastříkejte na postižené místo a nechte působit alespoň 15 minut. Poté vezměte starý kartáček na zuby nebo houbičku a plochu důkladně vydrhněte. Nakonec otřete suchým hadříkem.

Plíseň nestačí jen odstraňovat
To, že se vám povedlo plíseň odstranit, ještě neznamená, že máte práci hotovou. Ta vás totiž ještě čeká. Hlavně se naučte důkladně větrat. Během dne několikrát otevřete okna ve více místnostech dokořán. Takto je nechte alespoň 3 až 5 minut. Poté je zavřete. Za 3 hodiny větrání zopakujte.
Doma udržujte teplotu ideálně 20 až 21 °C. Jen díky tomu začnete předcházet plísni. A pokud si navíc koupíte vlhkoměr a vysoušeč vlhkosti, uděláte nejlíp. Jakmile vlhkost stoupne nad 60 %, vyvětrejte. A když to nepomůže, pusťte vysoušeč. I když jej začnete používat, stále myslete na pravidelné větrání. To vás totiž vyjde levněji než zařízení, které "žere" elektřinu.
Zdroje:
https://www.prozeny.cz/clanek/prirodni-boj-s-plisni-metody-ktere-moc-nevoni-ale-zaberou-8724
https://ceskykutil.cz/clanek-296112-objevili-jste-plisen-na-strope-neskrabat-neutirat-zlikvidovat
Zbavte se plísně ve vaší domácnosti a připravte si domácí přípravek. Zvládne to každý
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!