Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Myši / foto: shutterstock

Může Calhounův experiment předjímat úpadek civilizace?

Byli by lidé opravdu šťastnější, kdyby měli všeho dostatek a nemuseli se o nic starat? Nad tím se zamýšlel i americký etolog John Calhoun. A i když svou teorii testoval jen na myší kolonii, výsledky jsou znepokojivé.

Své myší městečko pojmenoval Calhoun Vesmír 25. V dvoumetrovém výběhu dopřál čtyřem párům myší vše, co by mohly potřebovat ke spokojenému životu. Měly dostatek jídla, pití, byly pravidelně kontrolovány veterináři, nelovili je žádní predátoři.

Populace rychle stoupala

Podle předpokladů se myši začaly rychle množit, jen o pár měsíců později už kolonie čítala 2200 jedinců. Pak ale populace začala stagnovat a myši se začaly chovat neobvykle. Dominantní samci přestali bránit své samice i území, navíc začali být agresivní vůči svým mláďatům, která předčasně odtrhávali od matek. Tato nová generace tedy neměla adekvátní emoční vazby, které jsou nutné k dalšímu páření.

Na druhou stranu se o sebe myši uměly i zajímat, zejména v případech, kdy se potřebovaly. Třeba když jim Calhoun nastavil pítko tak, aby jedna myš musela držet páčku a druhá se mohla napít.

Myši jako pokusní králíci
Myši jako pokusní králíci – Zdroj: Shutterstock.com

Po pěti letech experiment skončil

Část samců se přestala o páření zajímat úplně, místo toho pečovali spíš o svůj zevnějšek. Zvykli si na život v blahobytu a odmítali se o něj dělit s novou generací, proto i když se přeci jen nějaké mládě narodilo, bylo záhy usmrceno. Ničím výjimečným nebyl ani kanibalismus nebo extrémní plachost některých myší. Samice se stáhly do ústraní a populace začala prudce klesat. Pět let po zahájení experimentu zahynula poslední myš.

Budou lidé sdílet stejný osud?

Může být myší ráj paralelou k lidské civilizaci? Podle mnohých sociologů ano. Ve vyspělých zemích můžeme už teď ostatně pozorovat trend úpadku populace. Jiní ale poukazují na to, že myši byly vytržené ze svého přirozeného prostředí. Kromě toho mají lidé víc zájmů než myší populace a dokáží najít smysl života i v něčem jiném než v páření nebo boji o dominanci.

 

Zdroje: 

https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/calhounuv-experiment-mysi-104427

https://21stoleti.cz/2024/06/19/mysi-nebe-peklo-raj-co-skutecne-zjistily-calhounovy-experimenty/

Může Calhounův experiment předjímat úpadek civilizace?

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!