V nedávné době se například zjistilo, že nemáme jen pět smyslů, jak nás to učili na základní škole. Smyslů máme minimálně dvacet. Důvodem toho je fakt, že jednotlivé a nám dobře známé smysly se dále slučují. Tím vznikají smysly další, jako například rovnováha, hlad, žízeň a další. Co dalšího se nově zjistilo a co zároveň vyvrátilo známé informace?
Nejsme pány svých pocitů
Mnozí lidé žijí v domnění, že jen oni sami jsou pány svých pocitů. Neustále o tom čteme, zmiňuje se to v nejedné knize o motivaci či lepším životě. Jenže pravdou je, že nikdo nemá plnou kontrolu nad svým mozkem. Kontrolu můžeme mít maximálně nad očekáváním vlastního psychického rozpoložení.
S přibývajícími léty přestává mozek fungovat
Je sice pravdou, že s přibývajícími léty slábnou některé kognitivní funkce našeho mozku, ovšem není pravdou, že například po čtyřicítce či padesátce přestává mozek zcela fungovat. I když se stěží naučíme cizí jazyk, na druhou stranu je slovní zásoba tak bohatá, jako nikdy dřív. Stárnutí má tedy v tomto případě svá pro i proti.
Mozek opravdu nepracuje jen na deset procent
Náš mozek pracuje jen na deset procent, to ví každý! Možná jste i vy tuto větu v minulosti zaslechli. Jenže pravdou je, že mozek je velký dříč, který často funguje i na 110%, nikoli jen na pouhých deset. I díky tomu je to tak fascinující orgán, jehož vědci stále ještě zkoumají. Mimochodem, věděli jste, že mozek funguje i v době, kdy spíme? Pokud by mozek přestal pracovat, respektive pokud by došlo v hlavě k tichu, signalizovalo by to vážné poškození.
Nezíváme, když jsme unavení
Co stojí za zíváním? Není to únava, ale naopak prosba mozku o okysličení. Při zívnutí se do mozku dostává kyslík čili potřebná energie na přemýšlení. Jen pouhým zívnutím mozek aktivujete a povzbudíte v činnosti.
Smyslů nemáme pět, ale dvacet, aneb co víme o mozku a není to pravda
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!