Nepříliš nápadně, avšak s o to větší grácií, vstoupil před čtyřmi lety na knižní scénu drsný chlapík s drsnou tváří a monogramem FF. O něco méně romantický než Ota Batlička, o pár vtipů méně úsměvný než Indiana Jones, vydal se napříč světem a „krásnou dobou“, za kterou bývá označován čas mezi rokem 1900 a první světovou válkou.
Po pár letech v našem i ve svém světě se vrací, aby nás vzal na návštěvu idylických dob prvního celosvětového válečného konfliktu...
Slušný pašerák
Nejen kvůli jeho splacení se Franta vydává na cestu, protože je takovým dobrým zvykem, že pokud o něco Němci zatraceně stojí, tak se každý slušný člověk zasadí o to, aby to nedostali, ať je to co je to. Tohleto „to“ navíc leží už pár set let v poušti a legendy tomu připisují moc téměř zázračnou, aniž by ovšem zmiňovaly hrůzu, která artefakt střeží...
Leonard Medek je příliš zkušený autor na to, aby prostě jen tak stvořil českou obdobu Indyho a šoupnul ji do podobného světa. Dvacetiletý rozdíl v době působnosti obou postav si laik možná ani příliš dobře neuvědomí, ale nuance v jejich dobrodružství určitě.
Není Franta jako Indy
Franta Franta totiž není „hrdina“, ale „jen“ dobrodruh. Při své práci – a pašování JE práce, ať si o tom myslíte co chcete – si hlídá záda, uplácí vysloužilého komisaře bez přesného záměru a i za takovou „prkotinu“, jako je australský pas, se musí revanšovat.
Na střechu vlaku skáče s obavami a lež považuje za prostředek posvěcený účelem i mezi známými. Nemá na výběr: jako idylická se nám jeho doba jeví pouze díky odstupu bezmála jednoho století, a například kanystr vody vás tehdy dělil nejen od smrti žízní, ale také od tmy během noční automobilové honičky.
Leonard Medek: Dobrodruh 2 – Libyjská suita. Obálka Jana Šouflová, ilustrace autor. Vydaly Straky na vrbě, Praha 2008. 495 str., 240 Kč.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 76