Bártova obliba v hmyzu je ostatně poměrně dlouho známou věcí, takže není divu, že se do práce opřel se vší vervou. Výsledkem je patrně nejobjemnější publikace, týkající se tohoto hmyzu, v Evropě, ne-li na světě. Jak řekl Dolný, jsou to čtyři kilogramy váhy a 75 000 dat.
Aleš Dolný měl na starosti psanou část knihy: uvedl, že se jim podařilo sehnat 76 druhů vážek relevantních pro české území a vyfotit je živé. V tomto případě přišel ke slovu Bárta, který měl na starosti obrazovou výbavu publikace. Dolný si výsledek pochvaluje hlavně proto, že jde o výsledek práce vědce a umělce, díky čemuž má kniha zvláštní osobitou atmosféru.
„Je tam spousta dat, shrnutí výzkumu od roku 1990 až k současnosti. Vnímám to jako svůj doktorát,“ prohlásil Dan Bárta.
Své fotografie pořídil v Jižní Americe, jihovýchodní Asii nebo v Jihoafrické republice. Nezáleží ale prý moc na tom, kde se fotí, důležité je, aby bylo dobré světlo, klidný hmyz a aparát nevypověděl službu, případně nezahučel do vody. „Nemám čas zabývat se tím, v jaké zemi se zrovna nacházím,“ dodal Bárta, který si pro svou vášeň pořídil profesionální techniku.
Vážky z ledničky
Že by ale focení vážek nějak zásadně ovlivnilo Bártův přístup k muzice, zpěvák spíše popírá: „Rád bych se přesvědčil, že, co se týče přístupu k hudbě, jsem získal víc trpělivosti. Je to ale blud a sebeklam. Za určitých okolností ale práce v terénu působí jako relax.“
Aleš Dolný dále zdůrazňuje, že kniha je cenná také v tom, že nezachycuje mrtvé a preparované exempláře vážek, nýbrž živé tvory. „Prošly ledničkou, aby se jim utlumila aktivita, ale jsou živí.“
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 23