Když u nás vyšly první Ultimates Marka Millara, byla to zábava. Druhé pokračování v zahraničí úspěšné série je přitom ještě vtipnější a drsnější než první část. Jedná se sice o klasickou superhrdinskou týmovku, kterou mnoho čtenářů komiksu opovrhne, ale její zpracování je natolik originální, že stojí za pozornost.
Ultimates představují marvelovský vesmír v novém světle. Nikdy nekončící série, které začaly druhdy vycházet ještě předtím, než se narodili současní teenageři, kteří byli, jsou a budou hlavní cílovou skupinou superhrdinských komiksů, nějak postrádaly tah na bránu. Proto bylo potřeba přijít s něčím novým. Tím něčím byly Ultimates.
I za cenu toho, že ne všechno zůstane při starém. I za cenu toho, že spousta věcí se překope od základů. Superhrdinové zkrátka a dobře museli projít revizí, aby mohli být připuštěni do 21. století. A že jim prospěla, se jasně ukazuje na příbězích S.H.I.L.D.u, a to i přes to, že Nicka Furryho přebarvili na černo, aby byl politicky korektní.
V Prvním díle šlo o veřejné mínění. Investice do superhrdinů v době relativního míru a hlavně osekávání výdajů nedělá dobrotu. Když tým superhrdinů, v němž nechybí taková jména jako Captain America, Iron Man, Thor nebo Hulk, postrádá protivníka, je to problém. Naštěstí profesor Banner závažnost celé situace pochopil, proměnil se v zeleného poděsa Hulka a zaútočil sám na New York. A tak se vše v dobré obrátilo (až na tři sta lidí, kteří se po setkání se zeleným obrem obrátili v prach).
Druhý díl pokračuje jako správný seriál bezprostředně po prvním (však se také jedná o regulérní komiksovou řadu), takže superhrdinové se musí vyrovnat nejen s domácím násilím páchaným na jedné člence týmu, ale také s invazí mimozemšťanů, kteří jsou na zemi sice už pěkných pár desítek let, ale od druhé světové války o sobě nedali vědět. Vzhledem k tomu, že mimozemšťané můžou na téhle planetě za všechno špatné, stávají se ideálním cílem celého týmu, který sice přichází o Giant Mana, ale na oplátku získává několik nových členů včetně dvou Magnetových mutantů.
Pokud se čtenář v marvelovském světě příliš neorientujete, nebo je úplným nováčkem, hrozí zde akutní předávkování superhrdiny. Naštěstí Millar je výtečný scenárista a pod drobnohled bere vždy jen některého z nich. Minule to byl Hulk a Thor, v závěru pak pohled na manželský život Wasp a Giant Mana, ve druhém pokračování je hlavní postavou bezpochyby Captain Amerika.
Celé je to napěchované hláškami až po okraj a kresba Bryana Hitche tomu dodává přímo filmový formát. Tohle je opravdu pohodová zábava.
Mark Millar, Bryan Hitch: Ultimates 2: Národní bezpečnost, překlad Marek Barányi a Pavel Švanda, vydala CREW, 192 str., 399 Kč
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 13