Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ranma 1/2 / foto: Archiv

Polijte ho studenou vodou

Kterou jinou sérií by bylo vhodnější zahájit seriál o japonské odnoži comicsů manga než megahitem Ranma 1/2 veleúspěšné Rumiko Takahashi?

Ujetá lovestory
Titulní hrdina série, Ranma Saotome, má poněkud neobvyklý problém – pokud jej někdo poleje studenou vodou, změní se na dívku (do původní podoby jej vrací teplá voda). K tomuto prokletí přišel v Číně, kde byl se svým otcem cvičit bojová umění. V oblasti Quanjing tu totiž mají několik tuctů jezírek, ke kterým se váže řada tragických legend. Například ta o dívce, která se v jednom z nich před 1500 lety utopila. Od té doby se každý, kdo do jezírka spadne, začne měnit na dívku a není snad potřeba dodávat, že tento osud postihne právě Ranmu.

Po svém návratu do Japonska je Ranma přinucen žít ve škole bojových umění Tendo, jejíž velmistr je dávným přítelem Ranmova otce a otcem tří krásných dívek. Jak se záhy ukáže, s jednou z těchto dívek, bojechtivou Akane, je Ranma už od dětství na základě dohody mezi jejich rody zasnoubený, což narazí na obrovský odpor ze strany obou „snoubenců“. Když se pak ještě do kotle bublajících citů, které se pomalu od nechuti a nenávisti začnou přesouvat k opačnému pólu, přihodí skupinka rivalizujících nápadníků a nápadnic nedobrovolného páru, poťouchlá taškařice může začít.

Inteligenci nehledáme…
Celá série (čítající celkem 38 knih) staví na třech opěrných bodech: na rozrůstající se plejádě lidí, kteří se díky moci čínských jezírek mění na kde co, na bojových uměních (která byla v 80. letech, kdy tato série vznikala, v manze mimořádně oblíbená) a na naprosto ujetém humoru.

Tato manga se ani nesnaží tvářit seriózně – všechno je tu dohnané do absurdních extrémů, všechno je parodizováno. Už samotná premisa magických jezírek vyvolává zcela záměrně úsměv na tváři („K tomuto jezírku se váže velmi smutná legenda o pandě, která se v něm před 2000 lety utopila...“), většině oponentů není přiznána ani minimální inteligence („Co tady děláš, krásná děvo, a kam se odplížil ten padouch Ranma?“), no a nad tou přehlídkou bojových stylů by oněměl i Jackie Chan. Posuďte sami: bojová gymnastika, bojové krasobruslení, bojové kuchařství, ba dokonce i bojový čajový obřad...

Odlehčenému a humornému stylu vyprávění je podřízená i kresba, která je poměrně jednoduchá a přehledná a docela často balancuje daleko za hranicí karikatury, především pokud jde o obličejové výrazivo. Největší důraz je kladen na dynamiku akce, která dává častým bojovým scénám obrovský šmrnc a rozmach.

Pokud se chcete u četby pouze bavit a nevadí vám absurdní humor, je tato série, která ze své autorky učinila milionářku, dobrou volbou.

Video:

Máte rádi mangu?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 40