Právě zmíněný Robert Redford pozvedl taktovku a na plátně rozehrál tři souběžné příběhy jedné myšlenky. Přebíhal u toho neustále z režisérského křesla do jedné z hlavních rolí – staršího profesora Malleyho. S dalšími hlavními rolemi vsadil na jistotu: Meryl Streep coby trochu plachou novinářku, kterou si k exkluzivnímu interview vybral naopak až příliš sebevědomý senátor Jasper Irving. Do něj se vtělil uhlazený Tom Cruise, pro kterého může tato role znamenat určité vyzdvižení z bahna veřejné neoblíbenosti. V poslední době se totiž na stránkách bulváru objevoval pouze v souvislosti se svými výstřelky a příslušností k dosti kontroverzním scientologům (u nás jste je mohli zaznamenat například v souvislosti s letáčky „Harvardský test osobnosti“).
Z politiků krev neteče
Redfordovo dílko, které u nás v kinech můžete zhlédnout pod názvem Hrdinové a Zbabělci, není dlouhým vyprávěčským eposem války. Hlavní dějová linie se odehraje za jeden jediný den. Dvacet čtyři hodin, které rozhodnou o životě a smrti dvou amerických mladíků ve válce v Afghánistánu, profesní budoucnosti jedné novinářky a životním nasměrování velmi inteligentního, leč trochu flákačského studenta.
Agilní profesor Malley vyniká talentem rozpoznat studenty, které může čekat zářná budoucnost. Většinou však potřebují postrčení, aby dokázali svého potenciálu využít, změnit svůj život, změnit svět… Arian (Derek Luke) a Ernest (Michael Peña) si výzvu vyloží po svém. Narukují do armády a odjedou nasazovat krk do Afghánistánu. To už ale před profesorem sedí další excelující žák. Línější, chytřejší a také stojící na životním rozcestí.
Mezitím senátor Irving přichází s novou válečnou strategií. Demokracie bude nastolena, válka bude vyhrána! Terorismus je již teď poražen! Všemi prostředky! Hlavně ta poslední věta rezonuje v myšlenkách postarší novinářky jedné kdysi objektivní zpravodajské stanice. Jasper Irving jí právě dal exkluzivní interview. Je to čest a zároveň děsivý závazek. V rukou novinářů leží veřejné mínění. V její náruči leží dobré vztahy se senátorem za cenu vládního PR, manipulace diváky a hlavně to hlodavé, neustále se ozývající svědomí. Irving posílá mladé americké kluky do afgánské krvavé řeže.
Nekandiduji, nepíši, tak alespoň točím
Robert Redford nekandiduje na prezidenta, nepíše úvodníky do The Times. Umí jen hrát a režírovat. Tím si získal lid a to teď používá, aby vylil široké veřejnosti své nitro. Hrdinové a zbabělci jsou sondou do jeho názorů, vyjadřujících nesouhlas s bortícími se americkými hodnotami. Mají vyvolat otázky a upozornit spící spojenecké mysli, že něco není v pořádku. Až potud se zdá být vše v pořádku.
Na první problém narazíme vzápětí. Film není určen pro naše publikum. Nemáme stejný systém hodnot, nečteme stejné věci, naše výchova vypadá jinak, naši politici dělají jiné (méně globální) průšvihy než jejich. A také se nám nelíbí, pokouší-li se nás někdo zaskočit nepřipravené filmovým počinem, ve kterém lze pochválit jen herce. Děj, myšlenka, smysl celého snímku, styl, kterým byl stvořen… Vše ukazuje spíše na nízkorozpočtový film pro školní účely. Možná jste také zažili ony útrpné chvíle nad výchovnými snímky, pro které byly zaprodány postavičky Jů a Hele. Nějaké, byť dobré sdělení se snaží prezentovat tak okatě, že ho prostě nebereme již z principu. Hrdinové a zbabělci nejsou o nic lepší. Možná se měl Robert Redford přeci jen přemoci a zkusit napsat něco do The Times…
Hrdinové a zbabělci, Lions for Lambs, režie: Robert Redford, scénář: Matthew Michael Carnahan, hrají: Robert Redford, Meryl Streep, Tom Cruise, Derek Luke, Michael Peña
V kinech od: 8.11. 2007
Podívejte se na trailer:
Je Robert Redford lepší herec, nebo režisér?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 2