Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vášeň / foto: shutterstock

Sexuální vášeň trvá jen dva roky

Každá zamilovanost jednou opadne a vášeň a touha se časem změní. Chemické látky, díky nimž vnímám partnera jako sexuálně atraktivního, fungují v průměru dva roky.

Když se bláznivá zamilovanost změní v trvalý vztah, převládnou v těle jiné hormony. Tato hormonální změna ale neznamená nic špatného.

 

Při zkoumání hladiny hormonů v krvi zamilovaných je znát, jak s námi chemické látky v našem těle dokáží pořádně zamávat. U čerstvě zamilovaných je zvětšená hladina neutrophinů. Zamilovaným ženám se také zvyšuje hladina testosteronu, mužům naopak testosteron v krvi poklesne.

 
Když molekuly lásky zmizí

U lidí, kteří už žili delší dobu v trvalém vztahu, se neutrophiny - molekuly lásky - snížily nebo vytratily. Místo nich v těle nastoupil oxytocin přezdívaný jako mazlící hormon. Tato látka se ve velké koncentraci objevuje u žen při porodu a kojení.

 

První dva roky ve vztahu se zvyšuje i hladina nervového růstového faktoru. Zhruba po dvou letech se zase vrací na stejnou úroveň.

 

Vědci zatím nedokáží vysvětlit, jestli je v počátku zamilovanosti zapotřebí více nervového růstu, aby se množství nových zážitků a pocitů vrylo do paměti, nebo jde o jinou, zatím neznámou, funkci této chemické látky.

 

Ukazuje se, že čerstvě zamilovaní mají v krvi jiné hormony než lidé, kteří žijí více let ve stabilním vztahu. Po období zamilovanosti drží páry pohromadě jiné chemické lepidlo.

Jak dlouho vydrží zamilovanost vám?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 108