Když se bláznivá zamilovanost změní v trvalý vztah, převládnou v těle jiné hormony. Tato hormonální změna ale neznamená nic špatného.
Při zkoumání hladiny hormonů v krvi zamilovaných je znát, jak s námi chemické látky v našem těle dokáží pořádně zamávat. U čerstvě zamilovaných je zvětšená hladina neutrophinů. Zamilovaným ženám se také zvyšuje hladina testosteronu, mužům naopak testosteron v krvi poklesne.
Když molekuly lásky zmizí
U lidí, kteří už žili delší dobu v trvalém vztahu, se neutrophiny - molekuly lásky - snížily nebo vytratily. Místo nich v těle nastoupil oxytocin přezdívaný jako mazlící hormon. Tato látka se ve velké koncentraci objevuje u žen při porodu a kojení.
První dva roky ve vztahu se zvyšuje i hladina nervového růstového faktoru. Zhruba po dvou letech se zase vrací na stejnou úroveň.
Vědci zatím nedokáží vysvětlit, jestli je v počátku zamilovanosti zapotřebí více nervového růstu, aby se množství nových zážitků a pocitů vrylo do paměti, nebo jde o jinou, zatím neznámou, funkci této chemické látky.
Ukazuje se, že čerstvě zamilovaní mají v krvi jiné hormony než lidé, kteří žijí více let ve stabilním vztahu. Po období zamilovanosti drží páry pohromadě jiné chemické lepidlo.
Jak dlouho vydrží zamilovanost vám?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 108