Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Spermie / foto: shutterstock

Jste plodní? Spočítejte si spermie

Spermiogram je základní laboratorní vyšetření ejakulátu, které vypovídá o plodnosti muže. Pokud se rozhodnete zjistit, jak jste na tom, co se týče plodnosti a hemživosti, nečeká vás nic hrozného.

Před vyšetřením spermatu se doporučuje pohlavní abstinence, a to v délce nejméně dvou dnů a nejvýše týdne. Sperma se získává jednoduše – masturbací. Nejlépe ve vhodné a k tomuto účelu připravené místnosti v blízkosti laboratoře.

 

Pokud vás cizí prostředí stresuje, je možné provést odběr doma a sperma dopravit do hodiny po odběru. Mělo by být transportováno při pokojové teplotě.

 
Rizikové faktory

Před každým vyšetřením je nezbytná anamnéza, která se zaměřuje na rizikové faktory, které mohou ovlivnit plodnost. Těmito faktory jsou kouření, užívání některých léků, ozařování nebo práce v rizikovém prostředí.

 

Další důležitou informací je frekvence sexuálních styků, prodělané nemoci a operace, sexuálně přenosné nemoci a prodělaná infekční onemocnění.

 

Součástí vyšetření plodnosti je i tělesné vyšetření, které zjišťuje celkový tělesný stav, stav varlat - jejich velikost, tuhost, pružnost, případně bolestivost. Hodnotí se také stavba a velikost penisu, konzistence chámovodů a nadvarlat, případně jiné odchylky od normy.

 

Za normální se považuje:

  • objem ejakulátu 1,5 – 2,0 ml
  • koncentrace spermií 20 miliónů na 1 ml
  • vitalita, tedy 75 % a více živých spermií

Kdy plánujete založení rodiny?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 66