Na výrobu jedněch riflí se spotřebuje enormní množství vody. Když započítáme i vodu potřebnou k pěstování bavlny, dostaneme se na číslo 9500 litrů. Tato voda se přitom použije jen jednou a následně je vypuštěná do řek – spolu s chemikáliemi použitými při výrobě. To má za následek úhyn ryb, ale i nedostatek kvalitní pitné vody pro chudší obyvatele v okolí velkých továren. Nebezpečí představuje znečištěná voda i pro farmáře a hospodářská zvířata, neboť se často dostane i do půdy. Mimo jiné se v ní objevují měď, rtuť, olovo, kadmium a chrom.
Vlákna se uvolňují při praní
Ani po výrobě kalhot není vyhráno. Průměrně se z nich během jediného pracího cyklu „opere“ 56 000 mikrovláken, která se vypouští do odpadních vod a odtud se dostávají do řek a oceánů. Spolu s mikroplasty představují mikrovlákna jedno z největších zdrojů znečištění vodních toků.
Vědci z univerzity v Torontu se do zkoumání džín pustili, když sbírali vzorky vod okolo Kanadského arktického souostroví a z Velkých jezer v Severní Americe. Na obou místech našli drobná modrá vlákna. A co hůř, v obou případech bylo těchto vláken ve vodě víc než jakéhokoliv jiného materiálu.
Snaha o změnu
Studie z roku 2016 ukázala, že polovina Kanaďanů nosí rifle téměř každý den a průměrná osoba je pere po každém druhém nošení. Vědci tudíž doufají, že jejich nejnovější výsledky přesvědčí ostatní, aby se snažili džíny z fast fashion nahradit ekologičtějšími materiály, nebo je alespoň neprali tak často.
V současnosti se také v módním průmyslu objevují snahy změnit způsob výroby riflového oblečení. Většinou se zabývají etickou stránkou výroby, ekologickými materiály nebo možností recyklace.
Zdroje:
https://www.slowfemme.com/magazine/10-informaci-o-vyrobe-dzin
Džíny jsou nesmrtelné. Doslova. Takto znečišťují arktické vody
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!