Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: NBC

Dítě s nohou v mozku

Ne, nepřepsali jsme se. K tomuto zvláštnímu případu opravdu došlo.

Chirurgové prováděli operaci, při níž se snažili odstranit tumor z mozku novorozence. Šok nastal, když zjistili, že tumor jsou ve skutečnosti perfektně vyvinuté malinké nožičky.

Tříměsíční Sam Esquibel byl nazván „zázračným“ dítětem, když přežil operaci mozku, při které se lékaři snažili odstranit tumor, který našli ultrazvukem ještě před narozením.

magazin.cz

Malý Sam s rodiči

„Většina z nás pracuje v lékařství tak dlouho, že jsme si mysleli, že nás už nic nemůže překvapit,“ říká neurochirurg Paul Grabb. „Když jsem při operaci uviděl, že tumor je vlastně nožička, úplně jsem zkameněl. Nemohl jsem to pochopit. Je to věc, která se na operačním sále stane jednou za život.“

Když po operaci, která se konala v Coloradu v USA, lékaři řekli rodičům, co našli, jen na ně zůstali zírat. „Vůbec jsme nechápali, co nám to říkají,“ vysvětlují rodiče, kteří se o potomka snažili dlohá léta.

Doktor Grapp pro jistotu vyjmul tumor, který jak se ukázalo byly nejen nožičky, ale i jiné částečně vyvinuté části těla jako stehno nebo ruka. Naštěstí nebyly nalezené části karcinogenní, přesto lékaři malého Sama měsíce sledují, zda se tumor opět nevyvíjí.

magazin.cz

Grafické znázornění, kde byl tumor umístěn

Nikdy v mozku
Lékaři jsou přesvědčeni, že tumor byl ve skutečnosti nádor ze zárodečných tkání embrya – hmota obsahující různé části těla, ale nekompletní.

Doktorka Nancy Snyderman, která pracuje jako lékařský poradce pro televizní stanici NBC, říká k výjimečnosti případu: „Už jsem nějaké zárodečné tkáně ve svém životě viděla, v krku, v hrudníku, v břiše, ale nikdy ne v mozku.“

magazin.cz

Nožička byla viditelná i mezi tenkými cévkami.

Dále vysvětlila, že těmto případů, kterých se ve světě vyskytla necelá stovka, se říká fetus in fetu. Tedy plod v plodu.

Samovi se daří dobře, jen jizva nad uchem, přesně tam, kde končí linie vlasů, připomíná, že právě on je tím lékařským zázrakem.

Diskuze k článku:

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 635