Pletení jako antidepresivum
Mužská věznice ve městečku Jessup, ve státě Maryland, je unikátní tím, že její chovanci nejraději tráví volný čas s pletacími jehlicemi a klubkem vlny. Jak to? Všechno to začalo, když se sedmašedesátiletá učitelka pletení Lynn Zwerling rozhodla, že své umění zúročí pro nějakou dobrou věc. Napadlo ji, že pletení člověka uklidňuje, tudíž by se ho měli naučit lidé, kteří mají psychické problémy nebo nedokáží zvládat své emoce. Volba padla proto na mužskou věznici v Jessupu...
Kurzy mají úspěch
Pravda, když se stařenka objevila ve věznici, její svěřenci se na ni dívali dost divně. Co ta babča s jehlicemi a košíkem vlny vlastně chce? Jenže po pár minutách oťukávání se i ti největší hauři uklidnili a začali komunikovat. A tak se stalo, že kurzy pletení jsou dnes v tomto vězení už součástí zdejší rutiny – konají se jednou týdně od 17–19 hodin. Hoši však sami přiznávají, že této ryze ženské aktivitě tak propadli a věnují ji každou volnou chvíli. Výsledkem jsou různé šály, kloboučky nebo pletené hračky, které pak vězni posílají na dětskou charitu.
Ženy si vězně získaly
Jeden z bývalých muklů, Richy Horton, na kurzy pletení dodnes rád vzpomíná: „Spousta lidí nechápe, že ve vězení je člověk totáně odtrhnutý od všech normálních a reálných věcí. Vězeň je neustále instruován příkazy, co má udělat a kdy to má udělat. Občas se k vám tam chovají hnusně. Když přišla Lynn Zwerling se svým kurzem pletení, měl jsem pocit, jako by tam byla moje máma. Ona a její pomocnice Sheila Rovelstadová jsou svaté ženy. Dokázaly v sobě najít tolik odvahy, aby přišly do vězení a učily pletení. Chovaly se k nám s láskou a respektem a to je to, co člověk za mřížemi potřebuje.“
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 1