Zázrak jménem elektronický inkoust
Za masovým rozšířením elektronických čteček knih stojí vynález elektronického inkoustu, tzv. E-Ink. Díky němu má čtečka v klidovém stavu minimální energetické nároky a její displej je příjemný pro oči více, než klasický LCD displej v tabletech. Jaké parametry při výběru čtečky sledovat?
Velikost displeje
Především velikost displeje. Na trhu jsou k dispozici čtečky s 5, 6 i 8 palcovým displejem. Pro běžné použití jsou ideální 6 palcové, které dostačují na čtení beletrie i odborných textů například ve formátu pdf. Zatímco dříve byl právě formát pdf problém, v současné době se již většina čteček naučila s tímto formátem regulérně pracovat, manipulovat s textem, zobrazovat obrázky a podobně. Obvykle je tato schopnost vyznačena v parametrech čtečky.
Kapacita paměti
Při nákupu sledujte i kapacitu paměti. I na 4 GB sice uložíte tisíce knih. Ale můžete sehnat už i čtečky s 8 GB paměti, případně se slotem pro paměťovou kartu, díky níž rozšíříte kapacitu čtečky až o dalších 32 GB navíc.
Podsvícení displeje
Důležité je i podsvícení displeje, které oceníte především při čtení v šeru a za tmy. Některé čtečky již disponují inteligentním ovládáním osvětlení, díky němuž rozpoznají denní dobu a v závislosti na ní volí intenzitu osvětlení. Například večer před spaním je z podsvícení filtrováno modré světlo, které brání v usnutí.
Pár rad na závěr
Cenově se na českém trhu dá sehnat kvalitní čtečka již při cenách okolo 3 000 Kč. V relacích nad 5 000 Kč pak seženete velmi kvalitní kousky s inteligentním řízením. Na našem trhu jsou k mání čtečky tradičních gigantů v této oblasti, jako například Amazon Kindle či PocketBook, zrovna tak jako čtečky méně známých značek Bookeen či C-Tech, jejíž Lexis v sobě má systém Android.
Jak vybrat čtečku elektronických knih?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!