Říká se jim žijící fosílie a jsou tím míněni živočichové, kteří nepodlehli evoluci v teorii ani praxi a rodí se v naprosto totožné podobě a konstituci jako před milióny lety. Jsou tak jakýmsi okénkem do pravěku a zároveň jedinečnými úkazy.
Podle Charlese Darwina by šlo o živočichy, kteří se nikdy nemuseli přizpůsobovat, aby přežili. To je totiž hnací motor evoluční teorie, tedy pokud jí věříte.
Ptakopysk
Technicky jde o savce, jelikož je pokryt srstí a produkuje mléko, ovšem rození potomků ho řadí do jiné škatulky. Snáší totiž vejce a nerodí tak živé potomky.
Částečně jde o ptáka, ne nepodobného kachně. Umí například vyhledávat potravu pod vodou. A najdou se na něm i stopy plazů. Samečci mají na zadních končetinách ostruhy, které produkují jed. Podle všeho se ptakopysk od plazů oddělil někdy před 166 milióny lety.
Vačice
Co je na vačici zajímavé, je způsob krytí se před akutním nebezpečím. Když je zvíře vystrašeno na určitou úroveň, samovolně padá do jakéhosi komatu, ze kterého se probouzí až po několika hodinách. Ve spánku přitom vylučuje smrad, který má odradit predátory.
Krokodýl
Krokodýli a aligátoři mají prý mnoho společného s dinosaury. Dost možná nejvíce ze všech dosud žijících živočichů. Ovšem jsou druhem sami o sobě, a to pěkně starým.
Základy jejich těla zůstávají již milióny let neměnné, ovšem jejich lebky a páteře se vyvinuly do dnešní, mnohem silnější formy, než jaká pro ně byla běžná dříve. Po celém světě lze najít na 23 druhů krokodýlů a aligátorů.
Okapi
Ač to tak nevypadá, dost možná bylo na světě první Okapi a teprve pak žirafa. Spojitost hledejte především v chromozonech, které jsou ale podobné například i indickým antilopám. Stejně jako žirafa má Okapi extrémně dlouhý jazyk, kterým si dosáhne až za uši.
Loděnka
Ty se prakticky nezměnily od chvíle, kdy se poprvé objevily. Přestože nikdy nedokázaly rozvinout mozkové struktury, bylo objeveno, že disponují dlouhodobou pamětí. Experti si už léta marně lámou hlavu, jak je to vůbec možné.
Mihule
Přesto, že se jedná o obratlovce, nemá vyvinuté čelisti, což se o jejích zubech říci nedá. Pomocí kruhovitých úst se přichytí na své oběti a cizopasí, dokud jeden z nich nezemře či si nenajde jinou obět.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 115