Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock

Hubbleův teleskop objevil čtvrtý měsíc Pluta

Posledním objevem známého vesmírného dalekohledu je malý měsíc obíhající planetku Pluto.

magazin.cz
Původně devátá planeta sluneční soustavy Pluto ztratila na pražském astrologickém kongresu své postavení planety a vědci ji zařadili mezi tzv. plutoidy, tedy planetky obíhající na okraji soustavy. Neztratila naštěstí své tři měsíce, naopak jí díky nedávnému objevu Hubbleova teleskopu čtvrtý přibyl.

Titěrný objekt
Objev oznámila NASA, podle níž má čtvrtý měsíc obíhající ledovou planetku v průměru pouhých čtrnáct až třicet čtyři kilometrů. Než se astronomové shodnou na příhodném pojmenování, nový měsíc ponese označení P4. Astronomové původně zkoumali, zda se kolem Pluta neutvořil slabý prstenec, avšak namísto toho objevili drobný objekt obíhající tuto trpasličí planetku vzdálenou přibližně pět miliard kilometrů od Země.

magazin.cz

P4 je nejmenší ze čtyř Plutových měsíců, tvrdí se ve zprávě americké vesmírné agentury. Plutův největší měsíc Charon měří v průměru 1200 km, zatímco ostatní měsíce Nix a Hydra mají průměry pouhých 90 resp. 110 km. Samotné Pluto s průměrem 2302 km však není o mnoho větší než, jeho největší měsíc. Pro porovnání náš Měsíc měří v průměru 3476 km

Mark Showalter ze SETI institutu v kalifornském Mountain View, který vede toto pozorování Hubbleova teleskopu, k objevu dodává: „Myslím, že je pozoruhodné, když nám snímače Hubbleova teleskopu umožní velmi čistě vidět takhle malý objekt ve vzdálenosti téměř pěti miliard kilometrů.“

Mise New Horizons
Pozorování Hubbleova teleskopu tvoří součást podpůrných výzkumných prací pro NASA misi New Horizons, jejíž hlavní částí je sonda vyslaná k Plutu v roce 2006. New Horizons by měla k cíli dorazit až v roce 2015, kdy by také měla pořídit detailnější informace o této zatím málo prozkoumané planetce. Mapování povrchu Pluta a objevy jeho satelitů Hubbleovým dalekohledem patří mezi cenné zdroje informací pro plánování blízkého kontaktu vyslané sondy.

magazin.cz

„Je to fantastický objev,“ říká vedoucí mise New Horizons Alan Stern z coloradského Jihozápadního výzkumného institutu. „Nyní, když víme, že v systému Pluta obíhá další měsíc, můžeme naplánovat bližší pozorování během přeletu naší sondy. Satelitní systém Pluta nám vyráží dech samými překvapeními. Je velkolepě komplexní, pořád v něm něco přibývá. Nemůžu se dočkat, až se tam dostaneme a odhalíme, jaká další překvapení pro nás mají Pluto a jeho měsíce připraveny.

Diskuze k článku:

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!