Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Rinspeed Splash / foto: Rinspeed

Auta, která dokážou plavat

Je to myšlenka, která se stále vrací – vytvořit auto stejně dobré na silnici jako na vodě.

magazin.cz
Za druhé světové války vyrobili Němci tzv. Schwimmwagen (plovoucí vozidlo), které bylo postaveno na základech KdF Wagen, džípu používaném nacisty. V letech 1942 a 1944 vyprodukoval Volkswagen a Porsche na 15 000 těchto obojživelníků. Tím se ze Schwimmwagen stalo nejrozšířenějším univerzálním vozítkem.

Ale ani spojenci nelenili a na bází džípu od Fordu vyrobili Seep. Ten byl později nahrazen obojživelníky jako Studebaker Weasel GMC DUKW („Duck“).

Mezi roky 1961 a 1968 bylo v Německu vyrobeno takřka čtyři tisíce moderních obojživelníků, disponujících karoserií moderního vozu. Přes tři tisíce byly exportovány do USA, kde si jeden z nich pořídil dokonce prezident Johnson.

Konstrukce byla dílem Hanse Trippela, který se postaral už o Schwimmwagen. Obojživelník byl poháněn čtyřválcem o výkonu pouhých 43 koní. Není divu, že rychlost, kterou předváděl, nebyla zázračná: 11 km/h na vodě a 110 km/h na silnici. V mílích to je 7 a 70, a proto byl vůz pojmenován Amphicar 770.

Moderní obojživelník

magazin.cz
Společnost Gibbs Technology před několika lety představila světu opravdu moderního obojživelníka – Aquadu. Na asfaltce se s ním projedete rychlostí 176 km/h, zatímco na vodě frčí stále solidními 52 km/h.

Aquada se o přechod z pevniny na vodu stará zcela automaticky díky speciálním senzorům. Využívá jak technologií běžných aut, tak i motorových člunů, díky čemuž dokáže na obou površích vyvinout dosud nevídanou rychlost.

Vůbec nejlepším obojživelníkem současnosti je ale dost možná Rinspeed Splash ze švýcarské společnosti Rinspeed. Ten kromě jízdy a plavby dokáže suplovat funkce vznášedla, a je tak opravdovým univerzálem.

Navíc to není nějaký nemotorný otesánek, z jízdy budete mít pocit, jako byste seděli ve sporťáku. Na silnici to roztočíte až za hranici 200 km/h v hodině, přičemž zrychlení na stovku za 5,9 sekundy je úchvatné. Ani na vodě se nebudete ploužit, ale projedete se svižnou rychlostí 80 km/h.

Rinspeed Splash je navíc zcela poháněn přírodním palivem, což jistě potěší každého zeleného Jamese Bonda.

Video

Co na to říkáte vy?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 49