Z historie víme, že velké vynálezy či objevy vznikly často velkou náhodou. Nejznámějším příkladem je Isaac Newton a jeho padající jablko, které dalo vzniknout teorii gravitační síly.
Jednoduchý experiment vyústil v nečekaný objev
Podobně jako mnoho vynálezců či teoretiků, také mladá doktorandka z Kalifornské univerzity v Irvine Mya Le Thai dokázala využít náhodnou událost, aby tak mohla dát život velkému objevu. Při provádění jednoduchých experimentů se jí podařilo vytvořit dobíjecí baterii, která by dle prvotních domněnek mohla vydržet až 400 let.
V hlavní roli nanodráty
Všechno to začalo při výzkumném experimentu s nanodráty, jejichž potenciál chtěli vědci uplatnit v bateriích. V průběhu výzkumu však přišli na to, že příliš tenké a křehké dráty se po několika dobitích přetrhávají.
Studentku Myu během experimentu napadlo potáhnout zlaté nanodrátky oxidem manganičitým a elektrolytickým gelem podobným plexisklu. Následně provedla sérii nabíjecích cyklů – opakovaně nabíjela prázdnou baterii do plného nabití. Při výzkumu se jí podařilo dosáhnout 200 000 cyklů v průběhu tří měsíců, což naznačuje, že by životnost těchto baterií mohla být mnohem delší než u baterií používaných v současné době. U těch se průměrný cyklus baterie pohybuje od 300 do 500 dobití.
Slovo odborníka
Předseda chemického oddělení na americké univerzitě Reginald Penner k tomuto objevu dodává: "Jestliže může existovat velmi jednoduchý způsob, jak stabilizovat nanodrátky toho druhu, který jsme studovali, byl by to pro společnost velký krok vpřed.“
Zdroj:
Dobíjecí baterie s výdrží až 400 let? Náhodný objev studentky překvapil odbornou i laickou veřejnost
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!