Vteřinové lepidlo
S druhou světovou válkou se pojí i vynález vteřinového lepidla. Bylo potřeba vytvořit průhledný materiál, který je zapotřebí u dělových zaměřovačů. Ovšem materiál vyrobený Harrym Cooverem (1917 – 2011) všechno, čeho se dotkne, přilepí, a to okamžitě. V tomto okamžiku je však k ničemu, a tak jej vynálezce odloží na později a vzpomene si na něj až v roce 1951, kdy potřebuje vyrobit něco, čím se spojí tepelně odolné materiály v letadlech. Tentokrát se sloučenina již osvědčí a vteřinové lepidlo je na světě.
Nanuk aneb zmrzlá limonáda na tyčce
V současnosti velice oblíbená pochutina vznikla úplnou náhodou, kdy jedenáctiletý Frank Epperson (1894 – 1983) zapomene přes noc venku v kelímku limonádu i s dřevěnou tyčinkou, kterou si rozmíchával prášek ve vodě. Když se druhý den snaží z kelímku vypáčit dřevěnou tyčku, vyloupne se mu s ní i celý obsah kelímku. A tak jej začne lízat a chutná mu to. Na tuto příhodu si pak vzpomene o 11 let později a začne nanuky prodávat na kalifornských plážích.
Antistresová plastelína
Pružnou hmotu, kterou můžete opakovaně mačkat v rukou, a vybíjet si tak svůj stres a zároveň se uklidňovat, jistě každý zná. Antistresová plastelína byla vyvinuta v roce 1943 při pokusu vyrobit alternativu ke gumě, která by následně sloužila k výrobě plynových masek nebo pneumatik, protože v té době začalo drhnout zásobování Ameriky z asijských továren. Kombinací silikonu a kyseliny borité vznikla unikátní pružnost, která je předností antistresové plastelíny a v současné době se z ní vyrábí nepřeberné množství hraček.
Zdroj:
Časopis Epocha 23/2019
Věci, které vznikly v důsledku chyby vynálezců čistě náhodou
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!