Pro zahnání zlých duchů
Poslední prosincový den je tím nejhlučnějším v roce. Do jisté míry za to mohou petardy, které zejména domácí mazlíčkové nemají v lásce. Jejich kořeny sahají až do daleké Číny, kde vznikly proto, aby zaháněly zlé duchy. Do vzniku střelného prachu se duchové zaháněly řinčením řetězců, rachejtle však byly efektivnějším, navíc i oku lahodícím řešením.
A tak společně s nimi přišla i touha zahánět duchy pomocí petard k nám. Tím, že zaženete všechno zlé, budete moct vstoupit do nového roku nezatíženě, bez problémů, takzvaně s čistým štítem.
Novoroční polibek naladí na nadcházejících dvanáct měsíců
Líbání na Nový rok je ta oblíbená část oslav. Když se odbije půlnoc a připije se, podle tradice ten, koho políbíte jako první, vám pomůže naladit se na nadcházejících dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Proto si člověk musí dávat pozor na to, koho konkrétně políbí. Může si tímto buďto založit na úspěšný rok, nebo si tím pořádně zavaří.
Mimochodem, věděli jste, že tento zvyk vychází z německých a anglických tradic? Není to tedy ani česká, ale ani americká záležitost.
Hlavně neprat a nevěšet
První lednový den se nese ve znamení pověr a tradic. Stejně jako bychom měli jíst čočku, aby byl nadcházející rok bohatý, nesmíme věšet, ale ani prát prádlo. Pokud se tak stane, přivoláme si tím do života neštěstí, dokonce to může vyvrcholit až smrtí někoho blízkého.
Zejména pokud jste pověrčiví, měli byste tyto domácí práce dobře zvážit.
Co sníte, to budete mít
A když už jsme zmiňovali čočku, víte, že existují i taková jídla, která přináší spíše smůlu a která by se na Nový rok rozhodně neměla jíst? Patří sem například kuře nebo jiná drůbež. A pokud patříte mezi gurmány, odpusťte si také humra, který je symbolem nepříjemného zvratu.
Zdroj:
Silvestrovské zajímavosti, aneb proč se slaví konec roku tak, jak se slaví
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!