Nemovitostní bublina začíná praskat
Už několik let se mluví o tom, že na trhu s nemovitostmi figuruje jistá bublina. Její součástí jsou vysoké ceny nemovitostí, které se neustále zvedaly a zvedaly a dosahovaly svých rekordních výšin. A přifukovaly se a přifukovaly. Hodnoty objektů byly popoháněny vysokou poptávkou, za kterou stály velmi výhodné hypoteční úvěry. Jejich úroky hledaly dlouhé měsíce pomyslné dno, ale v posledních týdnech se situace obrátila. Hypotéka se stala spíše drahou a méně atraktivní, zájem o nemovitosti se začal ochlazovat a ceny rodinných domů, pozemků nebo bytů začaly stagnovat.
Jelikož se nemá poptávka po nemovitostech zvýšit ani v následujícím půlroce, vlivem nízkého zájmu může vzniklá bublina na trhu s nemovitostmi prasknout. Alespoň v menších městech nebo okrajových částech Prahy, shodují se odborníci, kteří už nyní evidují, že ceny bytů v Olomouci klesají stejně jako ceny mezonetu za Prahou.
S hypotékou je možné pracovat
Podle odborníků není zájem o nemovitosti tak velký především z důvodu nevýhodných hypoték. Dle jejich slov si však musíme uvědomit, že zlevňování nemovitostí je jen přechodné období – příležitost, která by se měla chytit za pačesy. A pakliže tak neučiníme, můžeme toho v budoucnu litovat.
Je zapotřebí si podle nich uvědomit, že s hypotékou můžeme v budoucnu manipulovat a pracovat. Stačí, když skončí fixační období a hned je možné vyjednat lepší úrok nebo refinancovat nabranou půjčku. Navíc, pokud se situace zlepší, mohou se také zlepšit i úrokové podmínky.
Spadne úroková sazba znovu pod 3 %?
Nabízí se otázka, zdali úroková sazba u hypotečních úvěrů spadne pod 3 %. Podle odborníků to očekávat raději nemáme, i když s poklesem toho stávajícího počítat můžeme. Zdali úrok klesne markantně pod 3 %, to je však skutečně otázkou spekulací.
Zdroj:
Drahá hypotéka? Nevadí. Ceny bytů mají jít dolů
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!