Den osvobození 9. května – do roku 1990
Starší z nás si pamatují první květnové dny hlavně pro prvomájové průvody, méně už pro pietní akce našeho osvobození. Tehdy se svátek jmenoval Den osvobození Československa Sovětskou armádou. Proč byl vlastně rozdíl v datu oproti dnešku? Západní spojenci podepsali akt bezpodmínečné kapitulace Německa už 7.5.1945 v Remeši, nicméně za Sovětský svaz se neúčastnil zcela zplnomocněný zástupce a taky se v aktu příliš nehledělo na sovětské zájmy. Proto SSSR trval na druhém podpisu kapitulace v Berlíně. Smlouva o německé kapitulaci každopádně vstoupila v platnost 8. května ve 23:01 hodin středoevropského času, což ale bylo už 9. května moskevského času. Navíc, 9. května vstoupily sovětské tanky do Prahy. Z těchto důvodů byl od roku 1951 svátek slaven v dnešní den, v postsovětském prostoru, Srbsku, Bosně a Izraeli je tomu tak dodnes. Nic na tom nemění fakt, že poslední boje s Němci na našem území se odehrály ještě o 2 dny později – 11. května.
Do roku 1989 probíhaly piety u pomníku sovětských tankistů v Praze, který už dnes neexistuje, nebo na Olšanských hřbitovech, kde se konají i dnes. Sdělovací prostředky tehdy informovaly pouze o osvobození Sovětskou armádou, bylo to obsaženo i v názvu státního svátku. Vláda považovala americký vklad do osvobození jako zanedbatelný, zřejmě proto, že Sovětů padlo přes 100 tisíc (plus dalších 33 tisíc Rumunů) a osvobodili Slovensko, Moravu, Slezsko a většinu Čech včetně Prahy. Američanů padlo odhadem 130 a osvobodili bez větších bojů západní Čechy včetně Plzně. Spravedlivější by tedy bylo říci, že naše země byla osvobozena nejen Sovětskou, ale i Rumunskou a Americkou armádou.
Miloš Zeman a přesun svátku na 8. Května
Osmého května 1990 pronesl Miloš Zeman projev v tehdejším federálním shromáždění o tom, že by se svátek měl posunout o jeden den zpět, tedy na 8. května. Jeho návrh prošel a od roku 1991 se den slavil jako Osvobození Československa od fašismu. V názvu byl tedy už zohledněn fakt, že nás kromě Sovětů osvobodili i Rumuni a Američané. V roce 2000 byl název zkrácen na Den osvobození a o čtyři roky později na Den vítězství. A jak se slaví svátek dnes?
Politici se účastní piety na Vítkově u pomníku Jana Žižky, což je symbolické místo naší země. Nicméně zpravodajství je dnes znova poměrně dost mimo historickou realitu. Česká televize a hlavní média informovala kromě této piety o položení věnců na Olšanských hřbitovech ukrajinským velvyslancem při vzpomínce na padlé Ukrajince. Dále proběhla reportáž o cestě americké vojenské techniky do Velichovek a komentáře našich politiků o tom, že vítězství přinesl hlavně náš odboj. Dá se říci ani slovo o hlavní příčině naší svobody – osvobození Sovětskou a Rumunskou armádou. Ze zpráv jakoby vyplývalo, že Němce vyhnal náš odboj, Ukrajinci a Američané. A zatímco o Rudé armádě byla alespoň zmínka, na Rumuny se zapomnělo zcela. To bychom měli příště napravit a vrátit se do devadesátých let, kdy se o osvobození informovalo vyváženě.
Zdroje:
(1) Československý filmový týdeník (Česká televize)
(2) aktualne.cz - Oslavy osvobození: Politici na Vítkově, tanky v Plzni, džípy na Náchodsku
(3) denik.cz - Symbol socialismu? Oslavy vyprázdněných svátků
Jak se slavil Den vítězství dříve a jak jej slavíme dnes?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!