Když loď lásky narazí na ledovec, kdo to snáší lépe - muži, nebo ženy? Naše odpověď zní: ženy. Některé studie ukazují mužskou porozchodovou zkušenost jako více depresivní, stresující a úzkostnější.
Když od muže odejde žena, jeho první reakcí je: „Však já jí ukážu!“ A často to dodrží, vyrazí s kamarády na pořádný tah, kde nadávání na ženské prokládá pořádnými frťany. Ale tyto alkoholické vzpoury jsou v menšině, výzkum ukázal, že tak zareaguje asi 26% mužů.
Celých 36% má jiné řešení. Chtějí jít za svou ex, usmát se na ni a poděkovat jí, když to nedokážou, aspoň o tom sní. Obě tyto reakce mají za cíl jedinou věc – zamaskovat jejich skutečné pocity. Nedokáží přiznat sobě ani okolí, že jsou ranění, smutní a rozzlobení. To trvá, dokud si opravdu neuvědomí, že je po všem.
Ženy sice rozchod více prožívají – pláčou, křičí, ale také jsou schopné si po rozchodu vše vyříkat. Proto se s tím také dokáží smířit lépe než muži.
Jedním z důvodů, proč se ženy přes rozchod lépe přenesou, je, že na rozdíl od mužů, kteří ve vztahu hledají emoční a sociální podporu, jsou ženy mnohem více orientované na rodinu. Navíc jsou méně uzavřené a svůj nešťastný příběh vypráví každému na potkání – matce, sestře, sestřenicím, kadeřnici, kamarádkám, kolegyním – a čím víckrát ho řeknou, tím je jejich bolest menší.
Na druhou stranu platí, že muži často cítí počáteční vzrušení z nových možností – hledání nové ženy, sledování NHL bez zbytečných průpovídek... a přesvědčování sebe sama, že jim není tak zle. Tato fáze trvá kolem šesti měsíců, než si muž přizná, že svou ex zpátky už nedostane.
Když po rozchodu potká muž novou ženu, je nadšen, že má konečně něco jiného, nového. Jenže po třech, čtyřech nebo i dvou tuctech schůzek si uvědomí, že bude trvat velice dlouho, než se s novou láskou bude cítit stejně dobře a bezpečně jako s ex.
Výzkum na Carnegie Mellon University dokázal, že se ženy kromě jiného lépe přizpůsobují rozchodu, protože si již v minulosti představovaly, jaké by to bylo bez něho. Kdežto muži jsou na možnost rozchodu naprosto nepřipravení.
Smysl mužů pro emoční bezpečí bývá také důvodem toho, že chtějí zůstat ve vztahu a proč jim současná přítelkyně vyhovuje. Zatímco ona se již posunuje dál. Ve chvíli, kdy se muž zbaví ostražitosti a je připraven jí to říct, už většinou zapíjí s přáteli rozchod.
Mnoho rozchodů je způsobeno jistou ritualizací vztahu, kterou si muž překládá jako stagnaci. Nudí jej ty samé restaurace, ty samé argumenty a opakující se sex. Chce být znovu na lovu, má pocit, že tak opět ožije. Po rozchodu zjistí, že osamělý život není nic pro něj, že je to práce.
Místo vysněného barového seznamování zjišťuje, že ztratil intimitu, která jej ve vztahu držela. Studie ukazují, že ženy a muži jsou si rovni na sociální, intelektuální a sexuální úrovni, jenže ženy jsou schopny rychleji položit intimní základy budoucího vztahu i bez sexuálního nadšení.
Jaký byl váš nejhorší rozchod?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 257