Podle historických pramenů se čaj rozšířil do světa z Číny. Z počátku byl považován za vzácný nápoj a jeho pití bylo vyhrazeno pouze členům císařské rodiny. Ještě v 17. století byl ale stále doménou vyšších vrstev. Dnes je běžně rozšířený do všech koutů světa.
Čaje můžeme rozlišovat podle mnoha hledisek. Především podle země a oblasti pěstování, způsobu zpracování, způsobu sběru, doby sklizně a kvality. Podle způsobu zpracování rozlišujeme tyto druhy čajů:
Bílý čaj
Bílý čaj je nejpodobnější čerstvému přírodnímu čaji. Neprochází mechanickým zpracováním ani fermentací (oxidace polyfenolů, která vede k chemickým změnám v čajových lístcích a způsobuje jejich tmavnutí), proto nevyniká barvou, ale spíše chutí.
Čaj zelený
Zelený čaj je získáván pouze sušením, neprochází fermentací a má přirozenou zelenou barvu.
Polofermentované čaje
Čaje polofermentované (polozelené) se od černých a zelených liší jenom stupněm fermentace, která neproběhla úplně.
Čaj černý
Černý čaj prochází úplným procesem fermentace. Má proto nejvýraznější barvu, od zlaté přes červenou až k tmavě hnědé a často výrazné aroma.
Tmavé (Pu-er)
Zvláštní druh čaje z velmi silných listů, které prochází dokonce dvojitou fermentací.
Přestože je čaj jako nápoj spojován především se snižováním únavy a podporou zvyšování tělesné a duševní činnosti, jeho účinky na lidský organismus jsou daleko rozsáhlejší a mnohostranné. Čaj působí např. jako termoregulátor – při vysokých teplotách tělo ochlazuje, při nízkých naopak rozehřeje.
Léčivé účinky jsou přisuzovány zvláště čaji zelenému, který má pozitivní účinky na snižování cholesterolu cukru a tuku v krvi. Je vhodný také při detoxikaci jater, působí močopudně a může udržovat i tělesnou hmotnost. Na rozdíl od kávy upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, zabraňuje alergickým reakcím a podle některých odborníků neutralizuje škodlivé vlivy způsobené zářením a zpomaluje degenerativní proces buněk. Je doporučován také jako prevence vzniku rakoviny. Má také antibiotické účinky, působí hlavně proti virům a plísním, ochraňuje chrup před zubním kazem.
Diskuze k článku:
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 1