Už i u nás můžete na lukách zahlédnout lidi, kterak se – ne vždy úspěšně – snaží nechat táhnout větrem. Obvykle se drží provazu, nebo jsou k němu rovnou připevněni, který je zakončen tzv. kitem, menším padáčkem, do něhož se opírá vítr a tím pádem je táhne vpřed.
Kitesurfing
První experimenty s kitem začaly už před několika desítkami let, byť tehdy šlo o ojedinělé výkřiky různých dobrodruhů, kteří občas také nedopadli dobře. Dnes už ale jde o regulérní sport, jemuž se začíná věnovat více a více lidí.
První nejvýraznější směr se vyčlenil ze surfingu a říká se mu kitesurfing. Není těžké uhodnout, že se při jeho praktikování ocitnete na prkně připomínajícím to surfařské (kiteboard či wakeboard). Nohy jsou připoutány nášlapným vázáním a do pohybu vás uvádí ovladatelný drak s plochou o velikosti šesti až dvaceti metrů čtverečních.
Přestože počty milovníků kitesurfingu exponenciálně vzrůstají (z několika desítek koncem minulého století na několik set tisíc dnes), asi nikdy nepůjde o zcela masový sport. Jeho náročnost totiž nepatří zrovna k nejnižším, což je dáno nutností držet si kontrolu jak nad prknem, tak nad drakem. Ačkoliv dalšímu rozšíření jistě pomůže lepší a bezpečnější výbava, která se rychle dostává na trh.
Kiteboarding
Ne všude je moře a vlny, ovšem síly větru je možné využít téměř na každém místě planety. A jelikož i mezi obyvateli vnitrozemí se objevili nadšení obdivovatele kitu, vznikl kiteboarding. Tak nějak tomu určitě bylo.
V zásadě jde o to samé jako u kitesurfingu, jen s odlišnou výbavou pod nohama. Stoupnete si na tzv. mountain-board, případně land-board (dá se popsat jako naddimenzovaný skateboard s většími gumami a nášlapným vázáním) a opět se necháte táhnout drakem. Chce to nějaké větší vyprázdněné lány země s konstantní silou větru.
Podobně jako na vodě dokáží i zkušení harcovníci na landboardu vykouzlit hezkých pár triků a klidně se na okamžik dostat v efektní poloze do vzduchu.
Snowkiting
Velkou popularitu si v poslední době a především v našich podmínkách vydobyl také snowkiting. Namísto vody a holé země se v tomto případě využívá vhodných parametrů sněhu. Drak nemusí být tak velký jako u kitesurfingu, jelikož sníh má menší odpor než voda (navíc nemusí jezdce udržet nad hladinou) a pod nohy stačí obyčejné lyže či snowboard.
Výhodou snowkitingu je skutečnost, že nepotřebujete příkrý svah, vlastně nepotřebujete žádný svah. Drak má stále dostatek síly, aby vás solidní rychlostí povozil i na rovině. Teprve z kopce však nastává ten pravý adrenalin a také potenciální nebezpečí! Je třeba dbát na sílu větru, která by se měla vejít do rozmezí 4-20 m/s (obdobné je to i s ostatními druhy kitingu), jinak byste také mohli nechtěně vzlétnout.
A další
Existují ještě další druhy kitingu, například kitejumping. Jak už název napovídá, tady se s pomocí kitu bude skákat a pomalu se snášet k zemi. Poměrně oblíbený je i kitebuggying, kdy místo prkna usednete do malé tříkolky a necháte se táhnout.
Zkrátka a dobře, s kitem toho lze zažít opravdu hodně a s velkou jistotou se dá předpokládat, že o tomto sportu v budoucnu uslyšíte mnohem více a častěji.
Video
Co na to říkáte vy?
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
Počet příspěvků v diskusi: 32