Je zcela přirozené, že naše tělo i mysl se stárnutím mění. Něco je ovlivněno genetikou, ale mnoho prostředím a způsobem, jak trávíme čas. Přitom zdravý mozek je velmi důležitý pro běžné fungování i v rámci prevence onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba. Mnohdy svými zvyky škodíme svému mozku. Které každodenní návyky mají negativní vliv na náš mozek? Čeho se vyvarovat a proč?
Špatná a nevyvážená strava
Strava, lépe řečeno to, co jíme, má podstatný vliv na naše zdraví, kondici i vzhled. Rovněž tak ovlivňuje i zdraví našeho mozku. Jednou z cest ke zdraví je omezení příjmu cukrů, červeného masa, uzenin i rafinovaných obilovin. Také omezení konzumace smažených jídel. Ale naopak zařazení do pravidelného jídelníčku potravin, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a mají pozitivní vliv na naši paměť i průtok krve v mozku. Proto je vhodné jíst mořské plody, lněná semínka, listovou zeleninu, ořechy, sójové boby.
Spánkový deficit aneb nevhodný režim
Průměrný dospělý člověk by měl spát 7 až 8 hodin za noc, aby se cítil odpočatý a měl dostatek energie na další den. Avšak málokdo to dodržuje. Nedostatek, jakožto i kvalita spánku může výrazně ovlivnit zdraví našeho mozku. Pamatujte na to, že čím více času trávíte v narušeném spánkovém režimu, tím je pravděpodobnější, že váš mozek předčasně stárne. Z dlouhodobého hlediska může pak nekvalitní spánek mít vliv na zvýšení rizika demence.
Absence zábavy a odreagování
Zdraví lidského mozku je úzce spojeno i s pocitem pohody a štěstí. Je třeba tak myslet na zapojení aktivit pro zábavu, které pozitivně snižují riziko rozvoje demence. Zábava koneckonců udržuje naši mysl mladou a fit. Je zapotřebí si ve svém rozvrhu udělat čas na něco, co vám zaručeně přinese jistou nespoutanou radost.
Pozor na rutinu
Rutina je fajn, ale všeho moc škodí. Většina se tak drží stejného plánu den co den. Zkrátka stereotyp je v tomto směru nejen ubíjející, ale má i negativní vliv na náš mozek. Jak to změnit? Ideální je učení se něčemu novému. Vzdělávání a učení má vliv na náš mozek, neboť vytváří kreativitu, rozšiřuje naše základy znalostí a celkového poznání. Jak se říká, nikdy není pozdě, abyste se začali učit něco nového, třeba cizí jazyk.
Zdroje:
Návyky poškozující náš mozek: Špatná strava, denní rutina, spánkový deficit, absence zábavy
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!