Podle vědců existuje pozitivní souvislost mezi fyzickou aktivitou a kreativním myšlením. Cvičení stimuluje mozek tím, že zvyšuje průtok krve, což zlepšuje přísun kyslíku a živin do mozku. Cvičení současně podporuje vylučování různých neurotransmiterů, které mohou pozitivně ovlivnit náladu a myšlení. Při řešení problémů je tedy výhodné chodit, nikoliv sedět. To dokonce doporučoval už i Nietzsche.
Stačí vyjít čtyři schody
Mírný pohyb, jako je chůze nebo jóga, může pomoci velice rychle uvolnit mysl a odstranit mentální bloky, čímž snadněji dosáhnete volného toku myšlenek a nápadů. Dle studie na katedře neurovědy na Yamaguchi University v Japonsku, má účinky již pouhý výstup na čtyři schody. I jedno krátké aerobní cvičení tedy může významně podnítit kreativní myšlení.
Inkubaci nápadů stojí za to vyzkoušet
Cvičení může také podporovat tzv. inkubaci nápadů, což je proces, kdy záměrně o problému nepřemýšlíme a necháme na něm podvědomí pracovat. Místo toho se věnujeme krátkému anaerobnímu cvičení. To může vést k náhlým "aha" momentům, kdy se nám zdá, že řešení přichází z ničeho nic. Možná jste si už sami někdy všimli, že někdy dojdete k důležitému poznání při běhu nebo při činnosti, při níž jste zcela rozptýleni od svých dřívějších myšlenek.
U intenzivního cvičení je tomu jinak
Dle vědců ovšem cvičení s vysokou intenzitou nemá stejný účinek, jako je to krátké a snadné. Vysoká intenzita cvičení totiž může mít stresující vliv na organismus, což snižuje náladu a kognitivní schopnosti. Cvičení s vysokou intenzitou sice může být vhodné pro vstup do meditativního stavu, ovšem cvičení se střední až nízkou intenzitou je zase lepší pro podporu toku myšlenek a dosažení kreativních řešení.
Zdroj:
https://cz.starsinsider.com/lifestyle/683111/the-fascinating-link-between-exercise-and-creativity
Cvičení a kreativita spolu souvisí víc, než si myslíte
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!