Smrtelně jedovatých rostlin je celá řada. Mezi ty rozšířené v Česku patří třeba konvalinky, ocúny nebo oměje. Jejich jed je tak prudký, že k otravě může stačit i vypití vody z vázy, ve které byly květiny ponořené. U konvalinek a ocúnů navíc hrozí záměna s medvědím česnekem.
Prudce jedovatý je také oblíbený oleandr a tis. K otravě není třeba rostliny ani konzumovat, stačí, abyste si na jejich větvích opekli špekáčky. Škody může na lidském organismu napáchat i samotný dým ze zapáleného dřeva. Ani tyto dvě rostliny ale nejsou nejjedovatější. Pomyslnou vítězkou je totiž nenápadná, ale oblíbená letnička zvaná skočec obecný.
Oblíbený a nenáročný
Atraktivní skočec může dorůstat do výšky až deseti metrů a jeho květy připomínají ostnaté kuličky, které se postupně zbarvují do sytě červené barvy. Je to nenáročná rostlinka, které se daří téměř všude. I proto je u zahrádkářů tolik oblíbená.
Problém je, že semena skočce obsahují ricin, což je velmi prudký jed, který působí na buňky v organismu a postupně je ničí. Nejprve zasáhne játra, poté slezinu a ledviny. Bolestivá smrt nastává zpravidla do týdne. Dospělého člověka zabije 15 až 20 semen, dítě už 5. Ricin je totiž zhruba 6000 × jedovatější než kyanid a neexistuje na něj protijed.
Ricin v kosmetice
Zdá se vám název ricin povědomý, ale nikoliv z oblasti toxikologie? Máte pravdu. Ze semen se lisuje blahodárný ricinový olej, který se hojně využívá jako přísada do kosmetických přípravků. Stačí totiž, aby olej prošel varem, a jeho jedovatost se zcela ztratí. Ricinový olej obsahuje spoustu antioxidantů, má báječné regenerační a hydratační účinky, zlepšuje kvalitu vlasů a oddaluje vznik vrásek. K vnitřnímu užití se ale příliš nedoporučuje, má projímavé účinky.
Zdroje:
Smrtící kráska – nejjedovatější rostlinu na světě máte možná na zahradě i vy
Nemáš ještě účet? Zaregistruj se! | Nepamatuješ si heslo?
V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!